Aktuális híreink

Átadták a 34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia díjait

2025. June 03. 06:22

A magyar társadalom és gazdaság akkor lesz hosszú távon versenyképes, ha sikeresen tudjuk a magyar tudományos és műszaki áttöréseket innovatív termékekbe fordítani - hangsúlyozta az innovációért felelős helyettes államtitkár, a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) vezérigazgatója, a zsűri társelnöke a 34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia (OTIO) díjainak szombati ünnepélyes átadóján.

Az Országos Tudományos és Innovációs Olimpia díjátadója Budapesten
Budapest, 2025. május 31. Szokolai Lili (j2), miután átvette az első díjat a Tumorőssejteket célzó peptid hatóanyag konjugátumok készítése című projektért a 34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia díjátadóján a budapesti ÖbölHáz Rendezvényközpontban 2025. május 31-én. Mellette Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára (b), Jakab László zsűrielnök (j) és Ujfalussy Györgyné, az EGIS Gyógyszergyár Zrt. kormánykapcsolatokért felelős igazgatója (b2). MTI/Lakatos Péter

Bódis László a díjátadón bejelentette, hogy az egyetemisták részére is elérhetővé teszik a tudományos és innovációs versenyt, INOTDK néven. Ősszel indulnak az egyetemi intézményi versenyek, és jövő tavasszal megrendezik az első INOTDK-megmérettetést egyetemistáknak.

Emellett Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus kezdeményezésére hamarosan elindul az Élvonal program, amely központi szerepet fog játszani a természettudományos tehetséggondozásban a középiskolákban és az egyetemeken - közölte. Bódis László ismertetése szerint az Országos Tudományos és Innovációs Olimpiára a korábbi éveknél kétszer többen jelentkeztek, idén 300 csapat mérettette meg magát, így a résztvevők kétszer akkora versenyben bizonyították tudásukat.

 

A Magyar Innovációs Szövetség 30 évvel ezelőtt indította útjára az OTIO-t, amelynek az a különlegessége, hogy a tudományt és az innovációt ötvözi - mondta.

A helyettes államtitkár szólt arról is, hogy ez az év különleges a tudomány és az innováció szempontjából: az idén és jövőre a magyar tudomány évét ünnepeljük, arra emlékezve, hogy Széchenyi István 200 évvel ezelőtt alapította a Magyar Tudós Társaságot, mai nevén a Magyar Tudományos Akadémiát. Kapu Tibor magyar űrhajós pedig várhatóan a napokban indul a Nemzetközi Űrállomásra, és ezzel évtizedek óta először ismét magyar űrhajós juthat el a világűrbe - hangsúlyozta a helyettes államtitkár.

Gulyás Balázs, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat elnöke szerint a kutatásban, a felfedezésben az innovációban jelenik meg leginkább a kielégíthetetlen vágy arra, hogy megismerjünk újabb és újabb dolgokat.

Az Országos Tudományos és Innovációs Olimpia díjátadója Budapesten
Budapest, 2025. május 31. Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára beszédet mond a 34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia díjátadóján a budapesti ÖbölHáz Rendezvényközpontban 2025. május 31-én. MTI/Lakatos Péter  "A világ legjobb hivatása a kutató és az innovátor, mert ez adja a legnagyobb biztosítékot arra, hogy a szellemi frissességeteket megőrizzétek"

- szólt a diákokhoz a HUN-REN elnöke.

Charaf Hassan, a BME rektora szerint a tudományos verseny azt mutatja, hogy lesz elég bátor innovátor Magyarországon. A résztvevők mind vállalkozó szelleműek és bátrak, ezért mindenki nyertes, aki bekerült a döntőbe - tette hozzá.

A Magyar Innovációs Szövetség a Kulturális és Innovációs Minisztériummal, valamint a Belügyminisztérium Köznevelési Államtitkárságának szakmai közreműködésével, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal főtámogatásával és a Nemzeti Innovációs Ügynökséggel közösen hirdette meg az Országos Tudományos és Innovációs Olimpiát a magyarországi és a határon túli 14-20 év közötti fiatalok számára.

A verseny első díját hárman vehették át: Ivánka Laura DIVE&CLEAN című projektért, Milich Zakariás Bizonyítások a könyvből projektért, valamint Szokolai Lili Tumorőssejteket célzó peptid hatóanyag konjugátumok készítése című munkájáért. A második díjat négyen vehették át, míg harmadik díjban három projekt részesült.

A díjátadón huszonegyen kaptak kiemelt dicséretes oklevelet, emellett 18 tanár is elismerésben részesült.

Első alkalommal adták át az Ipartestületek Országos Szövetsége START YOUR BUSINESS különdíjat, amelyet nyolcan vehettek át. A legjobb határon túli pályázat díját az Erdélyi Innovációs Műhely diákja, Simon Dorka Boróka kapta Cerebromics című pályázatáért. A 2024/2025. évi megmérettetésre rekordszámú, 428 fiatal jelentkezett 296 pályázattal.

 

Az első körös értékelést követően a második fordulóba 83 diák jutott. Az akadémikusokból, professzorokból és gazdasági szakemberekből álló bírálóbizottság döntése alapján közülük került ki az a 31 fiatal, aki a BME-n mutatkozhatott be. MTI