Az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) mint az UEAPME magyar tagszervezete minden héten lefordítja, összegzi és továbbítja tagjainak az Európai Kis- és Középvállalkozások Szövetségének (UEAPME) tevékenységéről készült heti összefoglalókat. Az adott témák magyar vonatkozásaival kapcsolatos kérdéseivel forduljon bizalommal az IPOSZ Nemzetközi és Oktatási igazgatóságához
A „KKV Teszt”-et vitatták meg a Bizottsággal és a Tagállamokkal
Az Európai Bizottság Vállalkozáspolitika és ipar főigazgatósága szakmai műhelyt rendezett Brüsszelben a Tagállamok számára a „KKV Teszt” témakörében. Luc Hendrickx az UEAPME Vállalkozáspolitikai igazgatója részt vett ezen a rendezvényen. Az Európai Bizottság egy közelmúltbeli, a mikrovállalkozások mentességeiről szóló jelentésével kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a „Gondolkozz előbb kicsiben!” elv szigorú alkalmazása olyan szabályozás kialakításához vezetne, amely tekintettel van a kisebb vállalkozásokra és szükségtelenné válna a rájuk vonatkozó kivételek megtétele. A jó hatásvizsgálat tájékozottabb szakpolitikai vitát eredményezhet – folytatta Hendrickx. Ezért fontos lehetővé tenni az érdekelt felek számára, hogy észrevételeket tegyenek a jogszabály tervezetekre azok véglegesítése előtt. Ráadásul, a hatásvizsgálatoknak a lehető legteljesebb mértékben objektívnak és semlegesnek kell lenniük.
Az európai szocialisták és demokraták szakmai műhelye az EU új tőkekövetelményekre vonatkozó szabályaival foglalkozott
Gerhard Huemer az UEAPME Gazdasági és költségvetéspolitikai igazgatója részt vett egy az EU új, tőkekövetelményekre vonatkozó szabályozásáról szóló szakmai műhelybeszélgetésen, melyet az európai szocialisták és demokraták Európai Parlamenti képviselőcsoportja szervezett és amelyen pénzpiaci szakértők, nem kormányzati szervezetek és szakmai szövetségek vettek részt. A reálgazdaságra gyakorolt hatást kiemelve Huemer hangsúlyozta, hogy azonnal felül kell vizsgálni a KKV hitelek kockázati súlyait, nem pedig két év múlva, ahogy az a Bizottság terveiben szerepel. Valójában a jelenlegi súlyok a magasabb tőkekövetelményekkel párosulva még inkább megdrágítanák a KKV-k finanszírozását és megnehezítené az átlagosnál kockázatosabb vállalkozások számára a hitelhez jutást – magyarázta Huemer. Túl késő lenne két év elteltével vizsgálni felül a kockázati súlyokat, mert addigra a KKV hitelezés már teljesen elapadna. Ezen túlmenően a garancia rendszerek és az állami támogatási rendszerek lehetővé kell, hogy tegyék a tőkekövetelmények könnyítését a bankok számára ahhoz, hogy betölthessék feladatukat – zárta szavait.
Az UEAPME és az Avignoni akadémia elindította a “PEGASE” projektet
Az UEAPME és az Avignoni akadémia megkezdte egy projekt végrehajtását tagjai kapacitásfejlesztésére hét tagállamban és két jelölt országban, támogatva aktív részvételüket az európai szociális párbeszédben. A “PEGASE” nevű projekt, mely az Európai Bizottság társfinanszírozásával valósul meg, a szociális párbeszéd költségvetési sor forrásaiból. Legfontosabb elérendő céljai az európai Szociális Párbeszéd szerepének és a nemzeti szervezetekre gyakorolt hatásának világosabb megértése, testreszabott információk nyújtása a kis- és mikrovállalkozásoknak, illetve az érdekek megfogalmazásának megnövekedett képessége az európai Szociális Párbeszéd napirendjében. Az UEAPME és az Avignoni Akadémia elő fogja segíteni a szakértők hálózatosodását a projektben résztvevő országokban. A KKV-kat érintő kihívásokkal foglalkozó munkaüléseket szerveznek, melyeket olyan kommunikációs eszközök támogatnak, mint például hírlevelek, vagy a hamarosan elindítandó weboldal.
A Foglalkoztatási Bizottság (EMCO) és a Szociális Védelmi Bizottság (SPC) ülése az Éves Növekedési Jelentéssel foglalkoztak
Liliane Volozinskis az UEAPME Szociális ügyi igazgatója részt vett az Európai Unió Foglalkoztatási Bizottságának (EMCO) ülésén. A 2012-es Éves Növekedési Jelentéssel és a Közös Foglalkoztatási Jelentéssel kapcsolatos észrevételek megtételére való felkérésre hangsúlyozta annak fontosságát, hogy a KKV-k finanszírozáshoz való jobb hozzáférésén keresztül a növekedés és a munkahelyteremtés kapjon prioritást, valamint történjenek szerkezeti reformok a munkaerőpiacon, különösen a foglalkoztatási védelem merev jogi szabályozásának felülvizsgálatával és a készségek és állások jobb párosításával, párhuzamosan az államháztartások konszolidálásával. Ugyanazon a héten az Európai Unió Szociális Védelmi Bizottságának (SPC) ülésén Helen Hoffmann UEAPME tanácsadó kommentálta a bizottságnak a gazdasági válság és a folyamatban lévő pénzügyi konszolidáció szociális hatásairól szóló jelentését. Újra felhívta a figyelmet annak fontosságára, hogy beindítsák a növekedést és a foglalkoztatást, mint a legjobb védelmet a szegénység ellen, ugyanakkor egyetértett az Éves Növekedési Jelentéssel, hogy a válság szociális következményeinek enyhítése érdekében mélyíteni kell az integrációt.
A KKV-k szakértői óva intenek az „egészségtelen” élelmiszerek adóztatásától
Az UEAPME Élelmiszeripari Fóruma nemzeti tagszervezeteit támogatandó, nyilvánosságra hozta álláspontját, szembehelyezkedve az egészségtelennek vélt élelmiszerekre kirótt további adók bevezetésével. Dánia, Magyarország és Finnország már bevezetett „chips adót”, Belgium, Franciaország, Írország, Románia és Svédország jelenleg komolyan foglalkozik a gondolattal. A legújabb kutatások szerint nem támasztja alá kellő számú bizonyíték azt, hogy az embereket adójogszabályokkal táplálkozási szokásaik megváltoztatására lehetne rábírni – hangsúlyozzák az UEAPME szakértői. Ráadásul, ezeket az adókat az alacsony keresetű családok érzik meg leginkább. Hatásosabb lenne az egészséges táplálkozásra való pozitív ösztönzés – figyelmeztetett a Fórum – hangsúlyozva azt is, hogy az egyes élelmiszerek szelektív adóztatása egyes Tagállamokban torzíthatja az egységes belső piacot.
Összeállította: IPOSZ Nemzetközi és Oktatási Igazgatóság