- |
KKV-k környezettudatosságának fokozása programsorozat
A már megvalósult online képzések előadásai megtekinthetőek
Az Ipartestületek Országos Szövetsége a Hanza Parlamenttel közösen, a KÖVET Egyesület közreműködésével valósítja meg 4 területre koncentráló, a KKV-k környezettudatosságának fokozását célzó képzés sorozatát, amelyen az Erasmus+ Program támogatásának köszönhetően térítésmentesen vehetnek részt az érdeklődő vállalkozások.
A következő négy témakörre terjed ki a képzéssorozat:
- körforgásos gazdaság lehetőségei
- hulladékcsökkentés, hulladékhasznosítás
- energiahatékonyság, energiatermelés alternatív forrásokból
- vízfelhasználás és szennyvízkezelés, szennyvíz csökkentési lehetőségek
Gyakorlatilag mind a 4 különálló képzés 3-3 részből áll. Először valamennyi témakörben lezajlott egy kétnapos bevezető képzés, bizonyos szakmai orientációkkal, ahol a résztvevők saját szakterületük vonatkozó kérdéseit is megvitathatták. Jelenleg itt tart a projekt, most ezeknek a képzéseknek az előadásait küldjük meg Önöknek.
Tekintettel a járványhelyzetre valamennyi képzés online formában valósult meg, a képzések előadásai az alábbi linken tekinthetőek meg:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLJ2QscH5871tK5SJ74VU9rYpASboXGKvR
Ezen a linken a képzési napok előadásait találják:
1. számú képzés: Körforgásos gazdaság lehetőségei
2. számú képzés: Hulladékcsökkentés, hulladékhasznosítás
3. számú képzés: Energiahatékonyság, energiatermelés alternatív energiaforrásokból
- 1. és 2. nap, 2021. január 20., 22.: előadások
Herner Katalin az energiahatékonyságról 1.
Herner Katalin az energiahatékonyságról 2.
Rózsenberszki Tamás az energiahatékonyságról
Trényik Tamás az energiahatékonyságról
4. számú képzés: Vízfelhasználás, szennyvízkezelés, szennyvíz csökkentési lehetőségek
- 1. és 2. nap, 2021. február 3., 5.:
Herner Katalin vízfelhasználásról és szennyvízkezelésről
Gartner Szilvia, Denso, ipari szennyvíz visszaforgatásról
Söptei Csaba: Mikró műanyagok a festés (?) során keletkező szennyvízekben
Vaskúti Éva: Life-ClimCoop projekt vízhasználat
Zachár János: vízminőség védelem jogszabályi háttere
Hetesi Zsolt: Víz és mezőgazdaság
Szabó Csaba, Grundfos: A víztechnika aktuális vívmányai
A megküldött linkek részbeni vagy teljes hasznosítása az ipartestületek számára ingyenes, egyetlen feltétel van, hogy az eredetét az anyagnak vagyis a projekt logókat, beleértve, a Hanza Parlament, az IPOSZ és a KÖVET Egyesület logóját a felhasználáskor fel kell tüntetni.
A projektben jelenleg egy mentorálási, coachingolási folyamat megy végbe az érdeklődő vállalkozásoknál. Ennek keretében a kérdéskörben járatos szakértők javaslatokat tesznek, hogy milyen irányba tudja az adott témakör elemeit a vállalkozás saját hasznára fordítani, illetve miképpen tud felkészülni a fogyasztók változó, egyre környezettudatosabb igényeire.
Felhívjuk figyelmüket, hogy korlátozott számban még lehetőség van bekapcsolódni ebbe a mentorálásba. Ha bármilyen kérdés ezekkel az anyagokkal kapcsolatban felmerül vagy valamelyik vállalkozás a további folyamatra, a vállalkozással való egyéni mentorálásra, tanácsadásra jelentkezni szeretne, az értesítést tud nekünk küldeni a rettich@iposz.hu e-mailre.
A képzési folyamat harmadik része pedig mind a 4 területen, egy-egy szintén kétnapos záróképzés lesz, amely a tapasztalatok összegzéséből és a coachingoláson résztvevő vállalkozások beszámolóiból áll majd. Ezekre előreláthatóan június folyamán kerül sor. Természetesen ezekről külön értesítést küldünk az ipartestületeknek.
Ha valamely ipartestület saját képzést kíván szervezni a megküldött anyagok ismeretében, rövidítve vagy egyes szakterületet kiemelve és ehhez előadóra van szüksége, akkor erre is lehetőség van, de ez már az előadóval történő megállapodás alapján történik. Bármely témában kérdés felmerül, készséggel állunk rendelkezésre és a további képzésekkel kapcsolatban folyamatosan küldjük az információkat.
ELŐZMÉNYEK:
Az Ipartestületek Országos Szövetsége a Hanza Parlamenttel közösen, a KÖVET Egyesület közreműködésével meghívja Önt a
KKV-k környezettudatosságának fokozása
képzés sorozatra.
A képzéseink célja a KKV-k és családi vállalkozások környezeti teljesítményének fejlesztése.
Képzéseink abban segítik a vállalkozásokat, hogy a hulladékhasznosítás, szennyvízkezelés területén:
- tisztában legyenek a jogszabályi előírásokkal,
- megismerjék a technikai lehetőségeket, melyek a termelési és szolgáltatási folyamatokat segítenek környezet-barátabbá tenni.
Ezek a kis lépések:
- jelentősen csökkenthetik a vállalat környezeti terhelését,
- pénzt takaríthatnak meg és
- kedvező színben tüntetik fel a vevők szemében a vállalkozást.
Az érdeklődők a 4 különálló képzés közül akár egyre, többre vagy akár az összes tématerület képzésére is jelentkezhetnek.
A 4 különálló képzés tématerületei:
- körkörös gazdaság lehetőségei - MEGHÍVÓ
- hulladékcsökkentés, hulladékhasznosítás - MEGHÍVÓ
- vízfelhasználás és szennyvízkezelés
- energiatermelés hulladékból
Mind a 4 témakör olyan, amely a jelenleg a leginkább előtérbe lép az európai közgondolkodásban és a magyar kormányzat kiemelt preferenciái közé tartozik a következő években. Az IPOSZ már korábban is csatlakozott a köztársasági elnökünk ama felhívásához, amely a vízgazdálkodással kapcsolatos összefogást és tevékenységet sürgette. Azok az európai szövetségek, amelyekben az IPOSZ tag, szintén a zászlójukra tűzték ezeket a feladatokat.
Ezért az IPOSZ is szeretne a maga szerény módján hozzájárulni ahhoz, hogy a magyar mikro és kisvállalkozások, mindenekelőtt az IPOSZ tagsága megfelelő információkat kapjon az ezeken a területeken folyó európai tevékenységekről, a továbblépés irányairól és lépést tudjon majd tartani a lakosság és a piac gyorsan változó igényeivel.
Az egyes képzések lebonyolítása, fázisai (tématerületenként, azaz mind a 4 tématerületen azonos módon):
- 1,5 nap interaktív ismeretátadás
témakör általános ismertetése, az EU-s kötelezettségek ismertetése, jelenlegi magyarországi helyzet és konkrét példák bemutatása, vállalaton belüli egyedi projektek kitűzése - Mentorálási időszak
az egyedi vállalati projektek azonosításának, megvalósításának segítése, nyomon követése, továbbfejlesztése - 1,5 nap interaktív foglalkozás
a résztvevő vállalkozások adott tématerülettel kapcsolatos projekt eredményeinek bemutatása, szakmai értékelése, meglévő tervek aktualizálása
Időzítés mind a 4 tématerület képzése esetében
- fázis: 2020. november - 2021. január vége között / az egyes tématerületek végleges képzési időpontjait folyamatosan közöljük
- fázis: 2020. február - 2021. április, egyeztetés alapján
- fázis: 2021. április-május / az egyes tématerületek végleges időpontjait folyamatosan közöljük majd
A képzések formája
Az 1. fázis, az első 1,5 napos interaktív foglalkozás a pandémiás helyzetre való tekintettel mind a 4 képzés esetén online formában kerülnek megrendezésre.
A 2. fázis, a mentorálás, magában foglal egy személyes találkozást is a vállalkozással, mind a 4 képzés esetén, a mentorálás többi részére online is sor kerülhet.
A 3. fázis reményeink szerint meg tud valósulni személyes képzési formában a jövő év tavaszán.
A képzések költsége
Mind a 4 képzésen való részvétel az ipartestületi tagvállalkozások részére ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött.
Jelentkezés
A képzésre az alábbi regisztrációs ív kitöltésével lehet jelentkezni. A sikeres jelentkezésről a szervezők visszajelzést küldenek.Jelentkezési határidő: 2020. november 15.
Ha konkretizálódik a képzések dátuma, tematikája, lebonyolításuk formája, arról természetesen külön üzenetben értesítjük az ipartestületeket.
A képzésekkel kapcsolatban bővebb információt az IPOSZ-nál Rettich Tamástól kaphatnak; e-mail: rettich@iposz.hu, mobil: 06-30-385-6048. A képzése(ke)n való részvételi szándékukat szintén ezen az e-mail címen is jelezhetik az IPOSZ felé.
[1] A KÖVET Egyesület bejegyzett programja.